Járművek érintésvédelmi vizsgálata

A nem megfelelően karbantartott villamos eszközök komoly veszélyt jelentenek a kezelőjükre, javításukkor, csak engedélyezett szabványos alkatrészek használhatóak.

A gépjárművek közül a lakóautók, büfékocsik is rendelkezhetnek olyan erősáramú berendezésekkel, amiket villamos hálózatról csatlakozókábelen keresztül működtetünk.

A lakóautók első üzembehelyezéséhez a kialakított villamos hálózatról a gyártó, megfelelőségi nyilatkozatot, villamos tervet állít ki.

Műszaki vizsgáztatás előtt az alábbi gépjárműtípusokat kell ellenőriztetni, hiszen a lakókocsik esetében nem csak az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat, hanem a gázbiztonsági felülvizsgálat is előírás:

  • lakóautó
  • lakókocsi
  • elektromos hajtású autó
  • hibridautó – elektromos hajó
  • hűtőkocsi
  • aggregátoros 230V megtáplálással ellátott gépkocsi
  • inverteres 230 V-os csatlakozás gépkocsiban.
  • napelemes kiegészítő rendszer (itt szükséges a beépítésre vonatkozó tervdokumentáció bemutatása is, DC tűzvédelem)

Amennyiben a járművet ellátták hálózati feszültségre történő csatlakozási lehetőséggel, vagy abban önálló inverteres rendszer vagy aggregátor található, ami lehetőséget ad 230V-os hálózati feszültség előállítására az időszakos érintésvédelmi felülvizsgálatot el kell végeznünk.

                                 

A lakóautók bementi csatlakoztatására minden esetben érdemes FI életvédelmi relé beépítése a meglévő védelem mellé, hiszen nem tudhatjuk, hogy a vételezési helyen gondoskodtak-e a megfelelő védelem kiépítéséről.

Az érintésvédelmi vizsgálat vonatkozó része csak az erősáramú hálózat működésére terjed ki, amelyek kiegészítő funkcióként tartoznak a gépjárműhöz, nem tartalmazza a gépjármű villamos vezérlés, vagy hajtáslánc ellenőrzését.

pl:        – klímaberendezés álló üzemhez 230V betáplálással

            – 230V-os hálózati csatlakozó főzőlapnak, kávéfőzőnek, hajszárítónak

– csatlakozási pont tartalékakkumulátor hálózati töltőnek

A szükséges vizsgálat lényege, hogy a gépkocsi álló helyben hálózati betáplálás mellett ne okozhasson villamos balesetet. Így megvizsgáljuk a hálózati csatlakozási pontot és az EPH hálózat kiépítettségét is. Villamos méréssel győződünk meg a kiépített biztonsági megoldások megfelelő működéséről.

Az érintett járművek időszakos műszaki villamos felülvizsgálatát kötelező elvégezni, ami a műszaki vizsga feltétele. A büfé-kocsik nem csak hálózati villamos betáplálású járműveknek, hanem munkahelynek is minősülnek így ott további vonatkozó szabványelőírások meglétét is vizsgálni kell.

A vizsgálatot érdemes a műszaki vizsga bejelentés előtti időszakra időzíteni, hiszen egy eltérés, szabálytalanság javítása is időt vehet igénybe, így a műszaki vizsga időpontja is elcsúszik miatta. A járművek érintésvédelmi jegyzőkönyve tartalmazza a gépjármű azonosító adatait és a vonatkozó összes információt.

A folyamat szemrevételezéssel kezdődik, majd amennyiben nem volt fellelhető eltérés, hiba, a műszeres mérésekkel folytatódik, ami csak a 230V-os hálózatra terjed ki, vezetékek, folytonosságméréséből, szigetelési ellenállásmérésből, és funkcióellenőrzéséből tevődik össze. Munkahelynek minősülő büfékocsik esetében a beépített villamos munkaeszközök vizsgálatát külön is el kell végezni, arról külön jegyzőkönyvet kell kiállítani.